ZOO  Park  Friguia

Tunisko

 


                             

 vstupní brána

V roce 2012 jsem měl možnost navštívit ZOO Park Friguia v Tunisku.  Je to soukromý
zvířecí park, který se nachází asi 50 km na jih od hlavního města Tunis, mezi městy Sousse a Hammamet.  Otevřen pro veřejnost, je od 11. listopadu 2000 a rozléhá se na území 36 ha,  v překrásné krajině mezi Středozemním mořem a pohořím Atlas. To je výborné místo k návštěvě pro děti i dospělé. Žije zde více než 400 zvířat a více než 60 druhů. Všechna se volně
pohybují ve velkých prostorách. Jako chovatel exotického ptactva, jsem do tohoto Parku samozřejmě vyrazil za expozicemi exotických ptáků. Jak jinak.

 

    Tento relativně nový a velmi moderní park je postaven ve stylu jihoafrické vesničky ZULU s mnoha druhy exotických zvířat. Veškeré stavby v parku, jsou věrné kopie chýší s doškovou střechou, které jsou součástí architektury domorodých kmenů.  Friguia park je vůbec první svého druhu v severní Africe. Dá se říci, že je to jedna velká přírodní rezervace. Najdete zde zvířata hlavně africká, ale i zástupce ostatních kontinentů. Sloni, lvi, tygři, gepardi, lachtani, paviáni, lemuři, žirafy, antilopy, zebry, lamy, jeleni, klokani, pštrosi, morčata, vodní ptáci (plameňáci, čápi, labutě), to vše a mnoho dalších zvířat a ptáků zde žije pod horkým africkým sluncem. Každé ze zvířat zde žije ve svém přirozeném
prostředí (v maximálně uzpůsobené expozici). Kromě toho máte možnost vydat se na projížďku velbloudem do prostoru asi 10 ha, kde jsou k vidění volně žijící antilopy nebo gazely.

 

stavby v ZOO Parku

   Již při vstupu do ZOO parku jsem byl mile překvapen. Pěkné, čisté, široké a hlavně všude bezbariérové cesty, vykládané přírodním kamenem, po kterých se bez problémů dostanete ke každému výběhu a kleci. Podél cest jsou rozmístěny dřevěné vyřezávané lavičky a kamenné domorodé sochy. U žádného výběhu nechybí podrobné informace o jednotlivých druzích v angličtině a arabštině. Vzhledem k tomu, že je park postaven na kopci, může to být pro někoho trochu nepříjemné, ale ne nijak drastické. Je tu ve všech směrech pamatováno na pohodlí návštěvníků. Jste – li unaveni, můžete si odpočinout v různých altáncích, které se nacházejí po celém parku, téměř na každém kroku. Z nich můžete v klidu a stínu pozorovat okolní exotická zvířata. Každý návštěvník si najde koutek, aby se mohl kochat krásou okolní exotické přírody.
K dokreslení pravé atmosféry černého kontinentu zde příslušníci kmene Zulu předvádějí svoje lidové tance a hrají na tradiční nástroje – xylofony a bubny.

  

 příslušníci kmene Zulu

   K dispozici jsou také obchody se suvenýry, specializující se na šperky, dřevěné vyřezávané sošky afrických stylů a ornamentů, různé výrobky z kůže a obrazy. V těchto obchodech je přísný zákaz fotografování a i při pouhém prohlížení vystaveného zboží, jste pečlivě sledováni místními prodejci, kteří okamžitě v případě vašeho zájmu o některé zboží, neváhají a prodají vám i to co jste původně vůbec nechtěli. Jsou to skvělí obchodníci a dokážou dlouho smlouvat o ceně. Občerstvení lze zakoupit v místní stylové africké restauraci s názvem Shaka. Tato restaurace v době naší návštěvy v ZOO Parku Friguia byla bohužel zavřena.

    Pokud chcete projít celý park v klidném tempu a vše si prohlédnout, musíte počítat s celodenní návštěvou, neboť všechny atrakce, které zde návštěvníci naleznou, není možné absolvovat v poklusu a v naplánovaném časovém pásmu. Pravidelně jsou pro návštěvníky pořádány úžasně propracované programy s lachtany, které se opakují během dne v pravidelných časových intervalech. Je to milé zpestření po dlouhém chození v ZOO parku při teplotách pohybujících se nad 35 stupňů ve stínu.

                

program s lachtany

    Další atrakcí, a ne jen pro děti, je delfinárium. Delfinárium je součástí ZOO Parku Friguia,
ale má samostatnou vstupní bránu. Vstupenky si lze zakoupit již při návštěvě ZOO parku.
Stačí se jen v pravý čas přemístit do delfinária a najít si na tribuně to pravé místo, aby vám neušlo nic ze skvěle připraveného programu. Více než hodinové představení, které se odehrává ve vaší blízkosti, pod širým nebem a s kulisou moderní doprovodné hudby je to nepopsatelný zážitek. Budete – li mít štěstí, a pořadatelé vás vyberou, můžete se osobně zúčastnit programu i jako účinkující.

 

program s delfíny

   Během prohlídky ZOO parku, občas potkáte místního fotografa, který vás vyfotí,
aniž byste chtěli.  Na konci své cesty kolem parku, máte možnost si tyto fotografie prohlédnout a popřípadě i zakoupit ve stánku s různými fotografiemi, kde vám dá hodně práce, než najdete tu vaši. Po chvilce hledání jsem to vzdal a odcházel s pocitem velmi pěkně prožitého dne, plný dojmů, zážitků a vlastních fotografií, ALE PŘESTO ZKLAMÁN.
Po marném hledání a bloudění po celém ZOO Parku jsem bohužel nenarazil na jedinou voliéru jakéhokoliv exotického ptactva. Jediní zástupci opeřenců, které jsem tu našel, je pár hus, plameňáci, labutě a několik pštrosů.

                                                   Tak snad někdy jindy a jinde.

 

Tento článek byl publikován v časopisu FAUNA, 5/2014 - vyšlo 28.2.2014