CHOV ASTRILDŮ VE VITRÍNÁCH. 

      Chovu astrildů (ne jen rákosních) se zabývám již mnoho let.  Tento článek je psán o začátcích chovu astrildů v době, kdy na trhu nebylo tolik možností zakoupit vybavení pro chov, jako v dnešní době. V současné době preferuji chov ve venkovních voliérách.           

                      

                                                                    hnízdící astrildi

Původně mi sloužila vitrína jako prezentace mého chovu na různých okresních výstavách,ale začal jsem je postupněvyužívat i na přezimování choulostivějších druhů astrildů,jako např. amada gouldové, amadina diamantová, amadina páskovaná, astrilda rákosního, astrild bělolící, kubánka malá, zlatoprska a další. Byla doba,kdy jsem měl i cca 260 ks ptactva. Stávalo se,že v důsledku nedostatku místa jsem v nich měl ptáky celoročně a některý pár tam i hnízdil. Tyto páry jsem tudíž ve vitrínách nechal celoročně.

                    

 

Rozměry vitrín jsou: délka 80 cm x výška 50 cm x hloubka 40 cm. Uvnitř každé vitríny je nainstalovaná malá 25 wat. žárovka, která při denním asi 10ti hodinovém svícení, vyhřeje vitrínu na cca 18 až 20 °C.

Chceme-li chovat ve vitrínách exoty celoročně,můžeme do vitrín instalovat místo obyčejných žárovek zářivku stimulující plné denní světlo. Prodávají se různé délky.Např.: Zářivka Sun glo sluneční 37 cm.Cena  od 180 Kč. Technické parametry: 800 Lumenů, 75 Luxů, svítivost 5000 h. Zářivka s kompletním spektrem, vyzařující přirozené bílé světlo a stimulující plné denní světlo. Vhodná pro akvária a terária, obsahuje rychle svítící směs plynů. Vyzařuje osvěžující, přírodní, bílé světlo, které napodobuje přírodní prostředí. Aby byla zajištěna maximální účinnost zářivky, výrobce doporučuje výměnu za novou po 1 roce užívání.

V současnosti preferuji jiný druh chovu.