PŘÍKLADY KRMENÍ  

                          Vaječné míchanice

V přírodě si ptáci hledají pestrou a plnohodnotnou potravu sami. Vše,co požírají,je čerstvé a obsahuje maximum živin.V závislosti na ročním období a na tom, k jaké potravě mají přístup,si mohou sami vybrat,co potřebují. Ptáci chovaní v klecích a voliérách jsou zcela odkázáni na potravě,kterou jim předložíme. Od původního majitele zakoupeného ptáka,bychom měli dostat veškeré informace,na jakou potravu byl pták zvyklý a v jakém zařízení byl chován.

 ZÁKLADNÍM krmivem pro malé druhy papoušků,například andulky vlnkované nebo traváky,ale i pro astrildy je směs různých druhů pros. Dále přidávám pro malé papoušky slunečnicová semena,pšenici,loupaný oves. Občas jim dávám (hlavně během chladných dní) trochu řepky,máku a semenec. Astrildům přilepšuji mohárem, lesknicí, vyjímečně  čumízou. Všichni ale velice milují senegalské proso.

V období hnízdění je nezbytné podávat vaječnou míchanici.Tu si buď připravuji sám,nebo používám krmné směsi Deli Nature, CéDé a Orlux. Toto krmivo obohacuji krmným doplňkem 
Humac natur (dietetický přípravek s vysokým obsahem huminových kyselin)
 a občas Roboran.                      
                     

Příprava vlastní vaječné směsi: (množství závisí na počtu chovaných ptáků)

1 ks vařené vejce na tvrdo                                                                                                

2 ks syrové strouhané mrkve

cca 4 polévkové lžíce strouhanky                                                                                      

vše řádně promíchám.Strouhanky přidávám takové množství,abych odstranil přebytečnou vlhkost z nastrouhané mrkve. Do míchanice mohu přidat nasekaná zelené krmení, kopřivu, salát, ptačinec. Směs se musí co nejdříve zkrmit!!!  

  Další „pamlsek“který dávám při hnízdění, ale i v zimě je máčené a klíčené zrní. Zrní  jsem dříve nakličoval z části dle článku Krmení, z knihy pana Rudolfa Víta – Cizokrajní ptáci v klecích.               Zrní dám do staré dámské punčochy,a tu ponořím celou do sklenice vody a nechám 12 hodin stát v teplé místnosti. Pak punčochu se zrním vyndám a důkladně properu pod tekoucí vodou.Takto proprané zrní nechám důkladně okapat a rozhrnu ho na tácku do slabé vrstvy.Tácek nechám opět v teple a za dalších 12 hodin naklíčené zrní zkrmuji.

V současné době používám nakličovací misky.

Takto nakličuji včechny druhy včetně senegalských klasů.

Nakličuji pouze malé množství,abych ho stihl do 24 hodin zkrmit.

Důležité pro některé druhy astrildů v době hnízdění, je mít dostatečný přísun živočišného krmení. Pěnkavy nádherné je žerou rády a je to také jedno z nejhodnotnějších krmiv.

Po krmení mravenčími kuklami ptáci brzy zahnízdí a většinou také s úspěchem vyvedou mladé.

Dalším živočišným krmivem,které předkládám jsou mouční červy,Většina druhů pěnkav nádherných je konzumuje přímo vášnivě.

   

Loupaný oves                                           Mohár

   

Slunečnice                                                Směs zrnin

   

Senegalské proso                                   Žluté proso

   

Míchanice Orlux                                      Mouční červy

   

Naklíčené zrní                                         Vaječná míchanice

   

Vaječná směs pro kanáry                       Vaječná směs + sušený hmyz

Na trhu s krmivy je v dnešní době spousta druhů a směsí krmení, stačí si jen správně vybrat.